See vimma on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "vimma",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "35 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 10 33 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of vimm"
],
"id": "en-vimma-et-noun-pYhbA9t4",
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "35 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 10 33 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of vimm"
],
"id": "en-vimma-et-noun-z3CVLQTC",
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "35 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 10 33 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"illative singular of vimm"
],
"id": "en-vimma-et-noun-lNM0RUrl",
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "vimma"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vimmainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vimmaisa"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vimmastua"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vimmata"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vimmattu"
},
{
"_dis1": "47 53",
"sense": "compounds",
"word": "ostovimma"
},
{
"_dis1": "47 53",
"sense": "compounds",
"word": "tuhovimma"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*vimma"
},
"expansion": "Proto-Finnic *vimma",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *vimma.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vimma",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vimma",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vimm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "12 10 10 33 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 6 6 20 21 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"rage, frenzy, fury"
],
"id": "en-vimma-fi-noun-lbphED0O",
"links": [
[
"rage",
"rage"
],
[
"frenzy",
"frenzy"
],
[
"fury",
"fury"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "12 10 10 33 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 6 6 20 21 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"frenzy, zeal"
],
"id": "en-vimma-fi-noun-ZJcq1EZt",
"links": [
[
"frenzy",
"frenzy"
],
[
"zeal",
"zeal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋimːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋimːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-imːɑ"
}
],
"word": "vimma"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "vimm"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "vimma"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "vimma"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "vimmavuo"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "vimmavuo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vimma"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/vimma",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "7 6 6 20 21 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 51",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"anger, rage"
],
"id": "en-vimma-urj-fin-pro-noun-g0JqwkXi",
"links": [
[
"anger",
"anger"
],
[
"rage",
"rage"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "7 6 6 20 21 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 51",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"zeal, frenzy"
],
"id": "en-vimma-urj-fin-pro-noun-u2I0qkrD",
"links": [
[
"zeal",
"zeal"
],
[
"frenzy",
"frenzy"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "vimma"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "vimma",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of vimm"
],
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of vimm"
],
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "vimm"
}
],
"glosses": [
"illative singular of vimm"
],
"links": [
[
"vimm",
"vimm#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "vimma"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/imːɑ",
"Rhymes:Finnish/imːɑ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "vimmainen"
},
{
"word": "vimmaisa"
},
{
"word": "vimmastua"
},
{
"word": "vimmata"
},
{
"word": "vimmattu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ostovimma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tuhovimma"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*vimma"
},
"expansion": "Proto-Finnic *vimma",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *vimma.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vimmaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vimma",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vimma",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vimm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"rage, frenzy, fury"
],
"links": [
[
"rage",
"rage"
],
[
"frenzy",
"frenzy"
],
[
"fury",
"fury"
]
]
},
{
"glosses": [
"frenzy, zeal"
],
"links": [
[
"frenzy",
"frenzy"
],
[
"zeal",
"zeal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋimːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋimːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-imːɑ"
}
],
"word": "vimma"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms with unknown etymologies"
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "vimm"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "vimma"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "vimma"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "vimmavuo"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "vimmavuo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vimma",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmoilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vimmoiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vimman",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vimmatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vimmoitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vimma"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/vimma",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"anger, rage"
],
"links": [
[
"anger",
"anger"
],
[
"rage",
"rage"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"zeal, frenzy"
],
"links": [
[
"zeal",
"zeal"
],
[
"frenzy",
"frenzy"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "vimma"
}
Download raw JSONL data for vimma meaning in All languages combined (25.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.